Absolventské práce

ABSOLVENTSKÉ PRÁCE ŽÁKŮ DEVÁTÉHO ROČNÍKU

Pokyny pro vypracování 2017/2018

Vzor titulní strany 2017/2018

Absolventské práce jsou pro žáky příležitostí nalézt propojení jednotlivých poznatků a dovedností s vlastními možnostmi. Jsou příležitostí plánovat a zažít osobní úspěch, uvědomit si, že úspěchu může dosáhnout každý. Absolventská práce je jednou z forem ověření dovedností, schopností a znalostí žáků končících základní vzdělání. Jejím cílem není shromažďování co největšího počtu konkrétních informací, ale prezentace osobnosti žáka a jeho kompetencí.

1. Cíl zpracování absolventské práce

Žák by měl zpracováním absolventské práce prokázat tyto schopnosti a dovednosti:

• schopnost dlouhodobější samostatné a systematické práce
  • schopnost vyhledávání a zpracování informací
  • schopnost integrovat (spojovat) učivo více vyučovacích předmětů a nacházet souvislosti mezi jevy a poznatky
  • schopnost napsat vlastní text (úvahu) na dané téma
  • schopnost grafického, popřípadě výtvarného, nebo technického zpracování tématu
  • schopnost praktické práce na PC – napsat a upravit text pomocí textového programu v počítači, zhotovit prezentaci své práce v prezentačním programu
  • schopnost svou práci prezentovat

2. Průběh zadávání absolventských prací a jejich zpracování

Žáci obdrží pokyny pro zpracování a přehled nabízených témat. Téma si žáci volí ze seznamu témat připraveného vyučujícími, nebo mohou navrhnout ke schválení některému z vyučujících své vlastní téma. Téma ze seznamu si může zvolit pouze jeden žák z ročníku (v případě, že zájem žáků o některé z témat bude větší a nedojde ke vzájemné domluvě, bude se o téma losovat). Každé téma má stanoveno vedoucího práce z řad vyučujících, na kterého se budou žáci obracet průběžně během zpracování absolventské práce s žádostí o radu a pomoc a u kterého absolvují minimálně tři povinné konzultace.

Přípravě na zpracování absolventské práce bude věnován čas v hodinách českého jazyka a výpočetní techniky. Vlastnímu zpracování absolventské práce se budou žáci věnovat především v době mimo vyučování. Mohou přitom využívat počítačové učebny a fondu školní knihovny v kabinetech. Pro zpracování absolventské práce mohou žáci po dohodě využívat technické i materiální vybavení školy (počítače, tiskárny, kopírky, vazač kroužkové vazby, papíry, folie na desky). Neodevzdání absolventské práce bude řešeno jako kázeňský přestupek.

poslední mesíc duben 2018 příští mesíc